Memoriál Richarda Rétiho

Memoriál Richarda Rétiho

Klub šachu  Pezinok každoročne v máji organizuje šachový turnaj - Memoriál Richarda Rétiho. V prípade záujmu môžete kontaktovať organizátorov na adrese reti.pezinok@gmail.com.

Na tomto mieste sa dozviete viac informácií. 

Výsledková listina posledného 10. ročníka

id=3177506">

Richard Réti (* 28. máj 1889, Pezinok - † 6. jún 1929, Praha)

Pezinský rodák, bol slávny rakúsko-uhorský šachový majster, neskôr po rozpade rakúsko-uhorskej monarchie česko-slovenský šachový veľmajster s nemeckým materinským jazykom.

Réti sa stal radikálnym "novátorom" šachového otvorenia a spolu s Aaronom Nimzowitschom a Gyulom Breyerom bol jedným z vedúcich predstaviteľov "hypermodernej šachovej školy". Po ňom pomenované Rétiho otvorenie (1.Jf3 d5 2.c4) je typickým výdobytkom tej epochy.

V roku 1925 dosiahol svetový rekord v simultánke naslepo, keď z partií na 29 šachovniciach 21 vyhral 6 zremizoval a 2 prehral.

Aj ako autor šachovej literatúry dokázal veľa, jeho knihy Die neuen Ideen im Schachspiel Nové myšlienky v šachovej hre z roku 1922 a Die Meister des Schachbretts Majstri na šachovnici z roku 1930 sú klasickými dielami šachovej literatúry.

Vo veku len 40 rokov umrel v Prahe na šarlach. Pochovaný je vo Viedni.

zdroj: Wikipedia

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky